You are currently viewing 55. rocznica meczu z Górnikiem

55. rocznica meczu z Górnikiem

Dokładnie 55 lat temu na Stadionie Miejskim w Szubinie odbył się mecz towarzyski pomiędzy miejscową Szubinianką, a ówczesnym mistrzem Polski Górnikiem Zabrze. Dla zabrzan był to okres przygotowawczy do meczu w Pucharze Europy z Manchesterem United, a dla miejscowych zawodników i zgromadzonych kibiców niezapomniane wydarzenie.

Trzeba pamiętać, że w tamtym okresie Górnik prowadzony przez Gezego Kalocsaia wespół z Ernestem Pohlem był jedną z czołowych drużyn w Europie. W drużynie z Zabrza oglądaliśmy reprezentantów Polski, których popisy podziwiała ponad trzytysięczna widownia. Choć Szubinianka podobnie jak aktualnie rozgrywała swoje mecze w A-klasie, to mimo różnicy klas spotkanie mogło się podobać. Mistrzowie Polski wygrali ten mecz wysoko (0:7), ale nie ukrywajmy – wynik ten mógł być do przewidzenia.

Szubinianka Szubin 0:7 (0:3) Górnik Zabrze

Szubinianka: M. Biniecki, M. Dolegała (Z. Kwast), J. Dworski, J. Maciejewski (kapitan), J. Kasprzak, J. Lubawy (J. Jakubiak), Jurand Lubawy (trener), H. Rybacki, S. Kwaśniewski, H. Jakubiak, H. Biniek (Z. Wolski).

Górnik: Kostka (Gomola), Kuchta (Kapciński), Oślizło (kapitan), Gorgoń, Latocha (Olszówka), Wilczek (Kubek), Deja (Klencz), Olek (Skowronek), Szołtysik, Musiałek (Lentner), Lubański

Celem tej rywalizacji nie był jednak wynik, a propagowanie futbolu w mieście i uzyskanie szerszego kręgu sympatyków przez Szubiniankę – jak relacjonował to wydarzenie prezes Władysław Romel. Goście potraktowali ten mecz towarzysko, a gospodarze byli usatysfakcjonowani, że mogli zmierzyć się z najlepszymi aktualnie piłkarzami w kraju i europie. Po meczu w Powiatowym Domu Kultury zawodnicy Szubinianki i Górnika Zabrze spotkali się z kibicami, władzami miasta i działaczami. Kibice mieli okazję porozmawiać ze swoimi idolami oraz dobyć od nich autografy.

Dodaj komentarz